Punkt kulminacyjny wyprawy - GIZA.
O zobaczeniu piramid na własne oczy marzyłam, odkąd pierwszy raz usłyszałam o nich na lekcji historii. Wzdychałam, oglądając obrazki, nie oczekując, że marzenie stanie się prawdą. Do dziś trudno mi uwierzyć, że marzenie spełniło się prędzej, niż kiedykolwiek bym przypuszczała...
Giza to miasto wchodzące w skład aglomeracji Kairu. Słynne piramidy znajdują się ok. 8km od jego centrum. Jadąc ulicami Kairu, można zauważyć wyłaniające się z mgły kontury piramid. Są tak potężne, że widać je na długo przed dojechaniem na miejsce.
Zespól piramid w Gizie to trzy piramidy, dwie z nich widać na zdjęciu: największa to piramida Cheopsa, nieco mniejsza - Chefrena. Najmniejsza, niewidoczna na zdjęciu - Mykerinosa.
Piramida Cheopsa jest rzeczywiście gigantyczna. Jej wysokość to 147, a podstawa liczy 230m długości. Robi wrażenie z daleka, ale dopiero podchodząc do jej podnóża, człowiek dostrzega, jaki jest maleńki...
Szacuje się, że pojedynczy blok waży 2,5 tony...
Piramida Chefrena jest nieco mniejsza - ma 137 m wysokości. To właśnie przy niej, a dokładniej przy należącej do niej dolnej świątyni grobowej, znajduje się Sfinks.
Tylko wierzchołek piramidy Chefrena pozostał nienaruszony, wykończony alabastrem. Pokryte nim były wszystkie piramidy. Musiały niewyobrażalnie lśnić w słońcu... Dziś zachwycają potęga, kiedyś zachwycały również pięknem...
W piramidach znajdują się korytarze prowadzące do grobowców faraonów. Wejście jest wąskie i niskie, panuje wewnątrz duchota. Wrażenia są podobne jak w Dolinie Królów. Wejściówki są dodatkowo płatne. Zwiedzanie jest ograniczone do 300 osób dziennie ze względu na warunki konserwatorskie (wilgotność).
Pod piramidami spędziliśmy ok 2 godzin, mnie jednak 2 dni, 2 miesiące a i pewnie 2 lata by nie wystarczyły. Nieopodal piramid znajduje się jednak kolejne ważne miejsce - Sfinks.
Wielki Sfinks jest wykuty w jednym bloku skalnym. Jego długość to 57m a wysokość 20m, co daje mu miano największego kamiennego monumentu na świecie. Sfinks ma głowę człowieka - prawdopodobnie wizerunek Chefrena, a ciało lwa. Głowa miała być symbolem inteligencji, ciało - siły. Zadaniem Sfinksa było stanie na straży piramid.
Istnieje wiele teorii na temat wieku Sfinksa, jego powstania, wizerunku. Ze Sfinksem wiążą się liczne legendy i baśnie, jest on natchnieniem wielu artystów. Do dziś jest owiany tajemnicą, wzbudza atmosferę grozy. Wielokrotnie zasypywany przez piach, ze zniekształconą twarzą, strąconym nosem budził i nadal budzi ciekawość naukowców...
- Kaszuby
- Polska
- Europa
- Austria
- Albania
- Cypr
- Islandia
- Szwecja
- Karlskrona
- Południowe wybrzeże
- Włochy
- Sycylia
- Północne Włochy 2010
- Włochy 2011
- Włochy 2013
- Włochy 2015
- Grecja
- Ateny
- Kreta
- Zakyhthos
- Irlandia
- Francja
- Wielka Brytania
- Niemcy
- Bośnia i Hercegowina
- Słowenia
- Holandia
- Chorwacja
- Czarnogóra
- Słowacja
- Hiszpania
- San Marino
- Ameryka Północna
- Ameryka Południowa
- Azja
- Afryka
- Maroko
- Egipt
- Rejs po Nilu 2009
- Jak to się stało
- Pierwszy raz w samolocie
- Egipt - niezbędnik
- Rejs po Nilu - program
- Hurghada
- Hotel Empire***
- Hotel Mallorca***
- Hotel Sea Star Beaurivage *****
- Fotograficzne ABC
- Cytadela w Kairze
- Piramidy w Gizie
- Muzeum Papirusu
- Wielbłądy
- Memfis
- Muzeum Egipskie w Kairze
- Ogrody Kitchenera
- Edfu
- Luksor
- Karnak
- Kom Ombo
- Na statku
- Dolina Królów
- Świątynia Hatszepsut
- Kolosy Memnona
- Sakkara
- Wyspa File
- Sharm el Sheikh 2011
- Taba 2019
- Rejs po Nilu 2009
- Kenia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz