środa, 19 maja 2021

Góra Siemierzycka z wieżą widokową





Góra Siemierzycka to najwyższe wzniesienie Pojezierza Bytowskiego. Wzgórze ma 256 m n.p.m. Na szczycie stoi nowa solidna wieża widokowa, która umożliwia wejście na wysokość 17 m, skąd rozciąga się rozległy widok na okolicę. 

Aby dojechać bez trudu na Górę Siemierzycką, trzeba... znać drogę. W przeciwnym razie można wylądować zupełnie gdzie indziej, gdyż Google maps potrafi wskazać całkowicie inną górę, a co za tym idzie drogę... 

Wskazówki dojazdu:

Góra Siemierzycka znajduje się niedaleko wsi Rekowo. Z Rekowa widać dach wieży widokowej (jednak nie dojedziesz na miejsce, kierując się tym widokiem, gdyż zbyt wiele po drodze jezior, toż to Kaszuby przecież :)

Z Rekowa kierujemy się na Płotowo. Tam, przy jeziorze Czarnik znajduje się parking, skąd zaczynamy wędrówkę (tak, wędrówkę! Nie chcieliście chyba zdobyć góry na kołach! :) 

Stąd na szczyt góry jest około 2 km. Trasę pokonamy w ok. 30 min. Droga upływa wyjątkowo przyjemnie, gdyż prowadzi w towarzystwie jezior i przez moją ulubioną buczynę.

 

 

 

Obecna wieża widokowa ma 21 m wysokości. Wysokość wzniesienia (256 m) plus wieży równa się 273 m, co daje II miejsce na Kaszubach i województwie pomorskim (po Wieżycy). Obecna konstrukcja metalowo-drewniana została oddana do użytku w 2020 r. i jest dostępna nieodpłatnie przez cały rok. 

Kiedy najlepiej odwiedzić Górę Siemierzycką? Na to nie ma jednej odpowiedzi. Byłam tam wiosną, latem, jesienią i o każdej porze okolica ma swój urok. Jesienią uroku dodaje niesamowita złota buczyna. Spacer po złotym dywanie szeleszczących liści to wielka radość dla dużych i małych. Jesienna buczyna idealnie nadaje się do rodzinnych zdjęć.

 

 

 

Jednak wiosenna jasna zieleń na tle licznie występujących w okolicy lasów iglastych to wspaniałe świadectwo budzącej się po zimie przyrody. Nich jeszcze tylko zakwitnie grzybień biały na jeziorze Czarnik i mamy przepis na krajobraz doskonały...

 

Obecna wieża widokowa jest już czwartą w historii. Pierwszą ustawiono przed I wojną światową, druga została zbudowana przed II wojną światową i podzieliła los poprzedniej - obie zostały zmiecione w wyniku działań wojennych. Trzecie powstała w 2005 roku, jednak jej drewniana konstrukcja zużyła się i ze względów bezpieczeństwa trzeba była ją rozebrać. Obecna jest stalowo-drewniana i liczymy, że posłuży długie długie lata.

Wycieczkę na Górę Siemierzycką warto połączyć z odwiedzinami Góry Lemana. Znajdziesz tam rekonstrukcję neolitycznej osady Gotów oraz  równie imponującą wieżę widokową. Też za free :)

Byłeś_aś? Znasz? Daj znać w komentarzu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz