wtorek, 16 lipca 2013

Kenia 2013 - ROGACZE

Tę opowieść trzeba zacząć od bawoła, gdyż spośród wszystkich zwierząt rogatych, jakie możemy spotkać na sawannie, tylko on może się pochwalić przynależnością do elitarnej grupy zwanej Wielką Piątką.

Wielka Piątka to 5 zwierząt będących najbardziej oczekiwanym łupem myśliwych. Dziś się na nie nie poluje, jednak turyści nadal operują tym terminem, gdyż lew, słoń, bawół, nosorożec czarny i lampart to główne atrakcje safari.

Bawół afrykański to zwierzę stadne - stada liczą nawet 300 sztuk. Przebywa zawsze w pobliżu wody, pasie się na łąkach i sawannie. Bawoły są niebezpieczne dla ludzi i samochodów, szczególnie nieobliczalne są samotne samce - te mogą zaatakować niespodziewanie i zupełnie bez powodu.



Dorosły bawół waży około tony. Sierść bawoła różni się w zależności od wieku - im starszy bawół tym ciemniejsze ma umaszczenie. Bawoły są bardzo silne, potrafią skutecznie obronić się przed lwem czy lampartem.
Bawół jest bardzo masywnym zwierzęciem, jednak jego najważniejszą bronią są olbrzymie ostre rogi i duża głowa. Ponadto bawoły mają bardzo grubą skórę, na tyle, że lwy mają problem z jej przegryzieniem i uduszeniem zwierzęcia.



Podczas safari możemy być pewni, że spotkamy impale.
Impala to gatunek antylopy. Impale są bardzo skoczne, zwinne i szybkie. Podczas ucieczki to właśnie skoki są najskuteczniejszą formą obrony - potrafią skakać na 2-3 m wzwyż i 8-9 m w dal, wprowadzając przeciwnika w stan totalnego zdezorientowania.


Charakterystyczną cechą impali są ich zady - impale stanowią żywą reklamę McDonalda. Na udach mają czarne pręgi układające się idealnie w literę M.


Kolejne zwierzę, które na sawannie występuje licznie, to inny gatunek antylopy - bawolec.
Bawolec to również zwierzę stadne. cechą charakterystyczną tego gatunku są wywinięte rogi, które mogą mieć nawet 80 cm.


Mieliśmy szansę ujrzeć uroczą scenę - bawolca z młodym. Młode ledwie stawiało kroki - bardzo nieporadnie ale skutecznie podążało za matką. 




Gazelę widywaliśmy znacznie rzadziej podczas safari. Zwierzęta te żyją w dużych stadach, są dość płochliwe. Ich atutem są piękne długie rogi.


Licznie można zaobserwować koby.
Kob ma charakterystyczny biały wzorek na zadzie, układający się w okrąg. Dumnie go prezentuje, stając tyłem i jednocześnie wpatrując się ciekawsko w obiektyw.



Spośród antylop najtrudniej zaobserwować dikdik.
Dikdik ma nieco ponad pół metra długości i do pół metra wysokości. Jest zwierzęciem nieśmiałym i płochliwym, większość czasu spędza w ukryciu. Uciekając, wydaje charakterystyczny dźwięk dik-dik, stąd jego nazwa.


Dikdiki występują pojedyńczo bądź w parach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz