poniedziałek, 8 lipca 2013

Kenia 2013 - SŁOŃ

Słoń to zwierzę, które można na sawannie wypatrzyć najłatwiej. Jest największy wśród ssaków lądowych (samce osiągają do 4 m wysokości i ważą 5-7 ton) i występuje w parku Tsavo bardzo licznie. Jeszcze 50 lat temu w samym Tsavo żyło 14 tysięcy słoni, dziś jest ich już tylko 4 tysiące. Jednak będąc na safari wydaje się, że są dosłownie wszędzie.



Słonie z Tsavo często określane są odrębnym gatunkiem - słoniem czerwonym. Chłodząc się, oprócz machania uszami, oblewają się wodą i tarzają w błocie, a że kenijska ziemia ma kolor czerwony, ich skóra pokrywa się czerwoną warstwą.

 

Najłatwiej wypatrzyć je przy wodopojach. W godzinach południowych natomiast zbierają się i w zwartych grupach odpoczywają pod drzewami.



Słonie uwielbiają zabawy w wodzie. Pluskają się w wodopojach jak dzieci w dmuchanym basenie, oblewając się przy tym wodą.

 

Słonie wydają się być spokojnymi, powolnymi, niegroźnymi zwierzętami. Zazwyczaj nie reagują na turystów, przechodzą obok busa obojętne, zupełnie niezainteresowane. Jednak wyobrażenie na ich temat, jakie powstało zapewne po przeczytaniu książki "W pustyni i w puszczy", bywa często bardzo mylne! Słoń potrafi się nieźle zdenerwować, taranując bus turystyczny, okładając go trąbą, czy uderzając w niego głową. Dlatego kierowcy busów w obecności słoni zachowują się bardzo ostrożnie,  a w razie najmniejszych sygnałów ostrzegawczych, szybko się wycofują. 



O intencjach słonia najwięcej może powiedzieć nam jego trąba. Oprócz tego, że służy ona do transportowania pożywienia do ust, jest narzędziem poznawczym. Słoń, który pada teren podnosi trąbę do góry i kieruje ją na zewnątrz. Kiedy jest spokojny i obojętny, trąba po prostu zwisa bezczynnie ku ziemi. Natomiast słoń wkurzony podkurcza trąbę do wewnątrz. Jest to sygnał wrogich zamiarów słonia i gotowości do ataku. Jeśli towarzyszy temu dźwięk, nie ma na co czekać. Na safari mieliśmy do czynienia ze zdenerwowanym słoniem i widzieliśmy nerwową reakcję kierowców, którzy jak na zawołanie jednogłośnie wcisnęli gaz do dechy i ewakuowali się z zagrożonego miejsca.


Słonie żyją w stadach liczących 10-20 sztuk i składających się z samic i młodych. Samce zazwyczaj pozostają samotnikami. Słoń żyje średnio 70-80 lat, w ciągu doby pokonuje nawet odległość 100km, zjada ok 200 kg pożywienia (głównie trawa i liście, a w okresie suszy też kora drzew) i wypija ok. 200 l wody.


Ciąża u słonia trwa ok. 22 miesiące, stąd tak żmudna i trudna jest nieustanna praca nad odbudową gatunku. Słoń nie ma na sawannie naturalnego wroga. Nie odważy się go zaatakować nawet lew. Jest jednak dla słonia zagrożenie, z którym nie potrafi sobie poradzić - człowiek. Słoń jest dla kłusowników cenną zdobyczą ze względu na drogocenne ciosy. Kłusownicy wyrządzili dla tego gatunku tak dużą krzywdę, że dziś słoń jest określony prawnie gatunkiem ginącym.


 

 Mały quiz na koniec - policz nogi :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz