środa, 30 marca 2022

Wiedeń darmowe atrakcje


 

Wiedeń jest zaliczany do najpiękniejszych stolic świata. 

Zdecydowanie jest miastem, które warto odwiedzić. Jednak ani trochę nie jest miastem niskobudżetowym. Austria należy do krajów o wysokim standardzie życia, a sam Wiedeń prze 10 lat z rzędu otrzymywał status najlepszego miasta na świecie pod względem jakości i komfortu życia (coroczne badanie firmy Mercer). Przejawia się to również w kosztach życia. 


Dla nas, przeliczających złotówki na euro, jest drogo. Wyzwaniem dla budżetu są koszty noclegowe, wyżywienie, o atrakcjach turystycznych nie wspominając. Szczególnie gdy podróżujemy z rodziną.

Ja, wyznająca idei low cost, spędziłam we Wiedniu 3 doby i zrobiłam to tak, aby reszta rodziny nie odczuła uszczerbku w domowym budżecie :)

Chodź ze mną na spacer po stolicy Austrii. Pokażę ci, że bez miliona monet też można przeżyć rewelacyjną przygodę!


 Ale najpierw trochę o przeszłości...

Miasto ma bardzo bogatą historię, którą da się zauważyć na każdym kroku w postaci bogatych budowli świadczących o dawnej potędze.

Pierwsze ślady cywilizacji na tym terenie sięgają I w. p.n.e. Istniała tu wtedy osada celtycka. Niedługo później obszar został przyłączony do Cesarstwa Rzymskiego, a wykopaliska z tego okresu można zobaczyć na Michaelerplatz. Ruiny Rzymskie można podziwiać również w ogrodach pałacu Schonbrunn, jednak są tylko imitacją starożytnej świątyni pełniące funkcję dekoracyjną.

W 1221 r. Wiedeń otrzymał prawa miejskie, a w 1440 r. władzę przejęli Habsburgowie. W następstwie miasto stało się stolicą Świętego Imperium Rzymskiego, siedzibą biskupstwa, istotnym ośrodkiem kulturowym i naukowym. I choć rządy Habsburgów nie należały do ugodowych i dyplomatycznych, a po drodze miasto zderzało się z szeregiem zagrożeń (ataki Turków w XVII w. czy epidemia cholery w XVIII w., w której zginęło 70 tyś. ludzi), za ich panowania Wiedeń przechodził "złoty okres", kiedy rozwinął się handel, przemysł, kultura i sztuka. U schyłku XIX w. we Wiedniu powstały imponujące budowle i zabytki, które przyciągają turystów z całego świata.


Garść informacji praktycznych:

* transport z lotniska

Najtaniej i najwygodniej skorzystać z pociągu Railjet OBB za 4,30 euro. Pociągi kursują co 30 min od 6.33 do 23.03. Bilet kupuje się w automacie lub przez internet z użyciem karty kredytowej. Pociąg dojeżdża do dworca głównego.

 


 * transport publiczny 

Wiedeń jest dobrze skomunikowany. Działa metro, jeżdżą tramwaje i jest sieć autobusów miejskich. Jednorazowy bilet miejski jest ważny od momentu skasowania do dotarcia do celu, włączając wielokrotne przesiadki.Bilet jednorazowy kosztuje 2,40 euro, 24 h - 8 euro.Dzieci do 6 roku życia podróżują bezpłatnie.

* Vienna City Card 

Jeśli masz zamiar korzystać z komunikacji miejskiej i płatnych atrakcji, warto rozważyć zakup Vienna City Card. Obejmuje transport publiczny i daje bezpłatne wejścia lub zniżki na bilety do wielu wiedeńskich atrakcji.

Spacer po Wiedniu - wersja low cost

1. Spacer po Starym Mieście Innerstadt


* początek - kawa na targu Nashmarkt

* Karlplatz - spacer po parku Resselpark (plac zabaw) oraz barokowy kościół św. Karola Boromeusza (z zewnątrz; wstep płatny 8 euro).

 

 

* spacer wzdłuż wiedeńskiego 'Ringu' (ulica wybudowana na planie dawnych murów obronnych), przy którym znajdują się najpiękniejsze wiedeńskie budowle: Opera Wiedeńska, Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej, pałac Hofburg, Ratusz, kościół Votywny;


 

 

* pałac Hofburg z zewnątrz i spacer po ogrodach ( przy odrobinie szczęścia można trafić na uliczny koncert muzyki klasycznej)


* Michaelerplatz z wykopaliskami archeologicznymi z czasów Cesarstwa Rzymskiego


* Kohlmarkt - spacer zabytkową ulicą z ekskluzywnymi sklepami (w wersji budżetowej w grę wchodzi jedynie window shopping ;)

* kościół św. Piotra - warto wcześniej sprawdzić grafik darmowych koncertów organowych na stronie internetowej 





* Katedra św Szczepana - symbol Wiednia

 

* Hoher Markt - najstarszy plac Wiednia z historycznym zegarem Ankeruhr (o każdej poełnej godzinie rozbrzmiewa melodia i przesuwają się figury)


* kościół św. Ruprechta - z średniowiecznymi, najstarszymi w mieście witrażami


2.  Schloss Schonburg - 176 hektarów kompleksu pałacowo-parkowego; za darmo udostępnione są ogrody w stylu francuskim z labiryntem z żywopłotu, różnorodnymi roślinami, fontannami, rzeźbami i repliką świątyni rzymskiej; w parku na wzniesieniu znajduje się kawiarnia, z której rozciąga się panorama na kompleks palacowy jak i całe miasto. 

 

 

 

  

 

 

3. Belvedere - imponujcy kompleks pałacowy z ogólnodostępnymi ogrodami


 

 

 

4. Hunderwasserhaus - kolorowy i nietypowy dom projektu Friedensreicha Hundertwassera, wybudowany w latach 1983–1985 przez Josefa Krawinę.  Architekt-artysta miał na celu pokazać symbiozę człowieka z naturą.


5. Kompleks terenów zielonych Prater wraz z parkiem rozrywki

 


6. Zentralfriedhof - cmentarz z pomnikami sławnych wiedeńskich artystów m.in. Schuberta, Straussa czy Beethovena.

7. Promenada nad Dunajem 

8. Donauinsel - wyspa na Dunaju z terenami rekreacyjnymi 

9. Wzgórze Kahlenberg - oddalone o 15 km od centrum oferuje darmowe wejście i panoramę na okolicę 

Celem zminimalizowania kosztów noclegowych warto samodzielny apartament zamienić na łóżko w pokoju wieloosobowym i zamienić wykwintny obiad w restauracji na posiłek z Imbissbudy :)

Czy przemawia do ciebie taki sposób podróżowania? A może omijając płatne miejsca, czujesz niedosyt? Podziel się ze mną twoimi odczuciami, a będę wiedziała, czy przygotować post o płatnych atrakcjach! 

1 komentarz:

  1. W Wiedniu byłam w 2015 roku i super wspominam ten czas. Jako mała dziewczynka oglądałam w telewizję bajkę z Księżniczką Sisi. Marzyłam, by zobaczyć Wiedeń i zamek pod Wiedniem, gdzie mieszkała. W tym roku z kolei odwiedziłam Beneluks. Na https://beneluks.pl/
    znalazłam dużo ciekawych miejsc w Belgii, Holandii i Luksemburgu. Zwiedzanie zajęło mi 8 dni, ale mam świetne wspomnienia.

    OdpowiedzUsuń